-- Leo's gemini proxy

-- Connecting to gemini.10oddechow.pl:1965...

-- Connected

-- Sending request

-- Meta line: 20 text/gemini; lang=pl_PL

Ocaml

2021-05-10


Pierwszy raz przyglądałem się Ocamlowi ze dwadzieścia lat temu. Wydał mi się wówczas ciekawy, ale upierdliwy (osobne operatory dodawania dla integerów i floatów?!)[1]. Potraktowałem jako ciekawostkę i odłożyłem na półkę.


Od tego czasu Ocaml pojawiał się na moim radarze i zazwyczaj w bardzo ciekawych kontekstach. Aż wreszcie nie wytrzymałem i postanowiłem spojrzeć na niego jeszcze raz.


Spojrzałem i to, co ujrzałem, bardzo mi się sposobało.


Sam język trochę się zmienił, ale przede wszystkim rozrósł się, jak to się ładnie mówi, ekostystem języka. Base+Core, czyli zamiennik(i) biblioteki standardowej, Dune, czyli system budowania, żeby wymienić tylko największe rzeczy, powodują, że obecnie w Ocamlu pisze się po prostu bardzo przyjemnie.


Nie bez znaczenia jest też to, że ja nie jestem tym samym człowiekiem, jakim byłem te dwie dekady temu. O wiele lepiej rozumiem, o co chodzi w programowaniu funkcyjnym. O wiele lepiej rozumiem siebie i swój styl programowania. Znam swoje ograniczenia, ale i mocne strony. I Ocaml dobrze się w nie wpasowuje.


W ramach ćwiczeń napisałem sobie prosty programik, którego używam do tworzenia tej kapsuły. Automatyzuje nudne kawałki, a ja dzięki temu mogę po prostu pisać. Nie jest to najlepszy kod w Ocamlu na świecie, ale na taki mnie obecnie stać.


Repozytorium na Githubie.


[1] Wiele lat później poznałem Go i dopiero wtedy zrozumiałem, co to jest upierdliwy język programowania.


tagi: »ocaml«

-- Response ended

-- Page fetched on Sat May 18 09:22:21 2024